👤

Un produs care costa 10 lei s.a scumpit cu 5 lei .Determinati cu ce procent s.a scumpit

Răspuns :

10 lei..........................100%
  5 lei........................... x %
x=5x100:10=500:10=50%
R: Produsul s-a scumpit cu 50%