👤

Pt.festivalul verii, mama lui Robert a cumparat din piata 18,6 kg mere 41,25 kg pere si 12,3 kg cirese fiecare a cate 5 6 si respectiv 3 lei kg. Cati bani a cheltuit mama lui Robert? Ajutooor ! Dau coroana

Răspuns :

18, 6 ×5 = 93 lei au costat merele
41, 25 ×6 = 247, 5 lei au costat perele
12,3 ×3 = 36,9 lei au costat cireșele
93 +247, 5 +36,9 =377, 4 lei au costat în total fructele
18,6x5=93 lei merele
41,25x6=247,5 lei perele
12,3x3=36,9 lei ciresele
93+247,5+36,9=377,4 lei in total
R: mama a cheltuit in total : 377,4 lei
             
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari