Răspuns :
32 kg banane...86 kg portocale...536 lei |×3
96 kg banane...52 kg portocale...784 lei
96 kg banane...258 kg portocale...1 608 lei
96 kg banane.... 52 kg portocale... 784 lei
_________________________________ ( - )
// 206 kg portocale....824 lei
Aflam cati lei costa 1 kg de portocale
824:206 = 4 lei
Aflam cati lei costa 1 kg banane
[536-( 86×4)]:32=(536 - 344) : 32=192:32 = 6 lei
96 kg banane...52 kg portocale...784 lei
96 kg banane...258 kg portocale...1 608 lei
96 kg banane.... 52 kg portocale... 784 lei
_________________________________ ( - )
// 206 kg portocale....824 lei
Aflam cati lei costa 1 kg de portocale
824:206 = 4 lei
Aflam cati lei costa 1 kg banane
[536-( 86×4)]:32=(536 - 344) : 32=192:32 = 6 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!