👤

ce cantitate de apa de cristalizare contin 400 g calaican

Răspuns :

mcalaican=400 g
mH2O=?
MFeSO4*7H2O=56+32+4*16+7(2*1+16)=152+126=278 u.a.m
278g            126 gH2O
400g             x=181,29