o gospodina a platit 19 lei pentru doua kilograme de banane si 3kilograme de portocale. Alta gospodina a cumparat 4 kilograme debanane si doua kilograme de portocale si a plati 26 lei.Catcosta un kilogram de banane -Dar unul de portocale
notez B-banane, P-portocale 2B+3P=19 4B+2P=26 inmultim prima ecuatie cu (-2), apoi adunam ecuatiile (-4)B-6P=-38 4B+2P=26 __________(+) /-4P=-12 P=3lei un kg de portocale 2B=19-9 2B=10 B=5 lei un kg de banane
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!