👤

Calculati greutatea unui corp care are m=40 kg si acceleratia gravitationala este de g=10 la puterea N /kg.

Răspuns :

G= m*g
G= 40Kg*10N supra Kg
Se simplifica Kg cu Kg si rămâne : G= 40N