Aplic metoda comparației
3 ciocolate ........ 3 biscuiți ........ 21 lei
3 ciocolate ....... 4 biscuiți ........ 24 lei
___________________________ (-) scazi termenii între ei
1 biscuite = 3 lei
3 lei x 3 = 9 lei costă 3 biscuiți
21 lei - 9 lei = 12 lei costă 3 ciocolate
12 lei : 3 = 4 lei costă 1 ciocolată
Răspuns: 1 pachet de biscuiți = 3 lei
1 ciocolată = 4 lei