cu banii pe care ii are,Dan poate cumpara 4 mingi de aceleasi fel si ii mai raman 20 lei.Pt. a cumpara 6 mingi ii mai trebuie 14 lei.Cat costa o minge si cati bani avea Dan ? VA ROG DIN TOT SUFLETUL MEU AJUTOR
ai sistemul de ecuatii:x=4m+20 si x+14=6m faci scaderea dintre ele si ca sa iti fie mai simplu iei asa: x+14=6m x=4m+20 si vine 14=2m-20 34=2m m=17lei costa mingea x=4*17+20=88lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!