👤

Formulează o problema care sa se rezolve prin exercițiul 95-4×6-5×7

Răspuns :

95-4×6-5×7=?
Mama are 95 lei, ea cumpara 4 kg de castraveti a 6 lei kg si 5 kg de rosii a 7 lei kg. Ce rest primeste mama?

95-4×6-5×7=95-24-35=36 lei