V=10cm^3v0=10 m/s;v1=30 m/s;p=?
p=m*vv=v1-v0=20 m/s
Densitatea aluminiului este 2.7 g/cm^3. densitate=masa/volum.masa bucatii de aluminiu este=densitatea aluminiului*volumul bucatii de aluminiumasa bucatii de aluminiu este 27 grame=27*10^-3 kg
p=m*v=20*27*10^-3=(2*27)/100=54/100=0,54 (kg*m)/s