👤

Un chilindru cu masa de 100g este suspendat de cirligul unui dinamometru .La scufundarea cilindrului in apa , indicatiile dinamometrului s-au micsorat cu 0,2 N
. Determina :
a) densitatea substantei din care e confetionat cilindrul ;
b) greutatea cilindrului in ulei (densitatea uleiului = 900kg/m3)


Răspuns :

Se da:
m1=100g=0,1kg
p2=1000kg/m3
ΔF=0,2N
p3=900kg/m3
p=?kg/m3
G3=?N

Formule:
F1-F2=Fa
ΔF=Fa
ΔF=p2*V*g
V=ΔF/p2*g

G1-G3=Fa
G3=m1*g-p3*V*g
G3=g(m1-p3*V)

Calcule:
V=0,2/1000*10=0,00002m3
G3=10(0,1-0,00002*900)=0,82N
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari