S-au procurat 4 kg de mere la pretul de 2,6lei kilogramulsi 3kg de pere la pretul de 3,1 lei kilogram .Cit s-a platit pentru toate fructele
Cu cit sint mai scumpe 3kg de mere 2 kg de pere
4·2,6=10,4 lei mere 3·3,1=9,3 lei pere total=10,4+9,3=19,7 1kg mere=1,95 1kg pere=2,06 3·1,95=5,85 lei mere 2·2,06=4,12 lei pere total =5,85+4,12=9,97 scazand cele doua totaluri se obtine= 19,7-9,97=9,73
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!