Răspuns :
3kg*3 lei=9 lei
5kg*5 lei=25 lei
Pretul mediu al unui kg de mere este:25-9=16 16:5=3,1 (pretul mediu)
5kg*5 lei=25 lei
Pretul mediu al unui kg de mere este:25-9=16 16:5=3,1 (pretul mediu)
3x3=9 lei
5x5=25 lei
25+9=34 lei au costat merele in total
5+3=8 kg s au cumparat
34/8=4,25 lei este pretul mediu
5x5=25 lei
25+9=34 lei au costat merele in total
5+3=8 kg s au cumparat
34/8=4,25 lei este pretul mediu
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!