👤

Virgil a cumpărat de la piata 3 kg de mere cu 3 lei kilogramul si 5 kg de mere cu 5 lei kilogramul.Pretul mediu al unui kg de mere este egal cu ... lei


Răspuns :

3kg*3 lei=9 lei
5kg*5 lei=25 lei
Pretul mediu al unui kg de mere este:25-9=16        16:5=3,1 (pretul mediu)

3x3=9 lei 
5x5=25 lei
25+9=34 lei au costat merele in total
5+3=8 kg s au cumparat
34/8=4,25 lei este pretul mediu