👤

calculati masa pentru 49,2 litri N2 la temperatura de 127°C și presiunea de 2 atmosfere .

Răspuns :

pV=nRT=>n=(pV)/RT
n=m/M=>m=n*M=[(pV)/RT]*M
M=14×2=28 g/mol
T=t+273= 127+273= 400K
m=[(2*49,2)/0,082*400]*28=84 grame N2