Răspuns :
a)inainte de sudura : pV = nRT
5× 60 =n ×0.082 × (20 + 273)
nr de moli initial= 12.48 moli
dupa sudura : pV = nRT
2×60 = n × 0.082 × (20+273)
nr de moli final = 5 moli
cantitatea de O2 consumata = 12.48 -5 = 7.48 moli => masa = 239.36g
b)
...2...............5
2C2H2 + 5O2 = 4CO2 + 2H2O
Y................7.48
Y = 3 moli
masa C2H2 = 3 × 26 = 78 g
c) vol C2H2 la 1 atm = 22.4 × 5 = 112L
112/60 =1.86
de 1.86 ori va creste vol oxigenului
5× 60 =n ×0.082 × (20 + 273)
nr de moli initial= 12.48 moli
dupa sudura : pV = nRT
2×60 = n × 0.082 × (20+273)
nr de moli final = 5 moli
cantitatea de O2 consumata = 12.48 -5 = 7.48 moli => masa = 239.36g
b)
...2...............5
2C2H2 + 5O2 = 4CO2 + 2H2O
Y................7.48
Y = 3 moli
masa C2H2 = 3 × 26 = 78 g
c) vol C2H2 la 1 atm = 22.4 × 5 = 112L
112/60 =1.86
de 1.86 ori va creste vol oxigenului
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!