👤

URGENT !!! COROANA !!! Ce volum are o sfera din sticla ( densitatea sticlei = 2,5 g/cm³ ), daca greutatea ei este 0,2 N ?

Răspuns :

ρ=m/V=>V=m/ρ
G=m*g=>m=G/g=0,2/10=0,02 kg=20 g
V=m/ρ=20/2,5=8 cm^3