reprezinta repartiția electronilor pe straturi 1K 2L 3M 4N 5O 6P 7Q numărul maxim de electroni pe un strat se determină cu regula 2n(2) n=1 K 2e- n=2L 8e- n=3 M 18 e- electroni se așează pe staturi de la nucleu la exterior
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!