👤

O masina de curse a rulat cu viteza de 240 km/h timp de 48 minute.determinati distanta parcursa de masina.PLEASEE.DAU COROANA!!

Răspuns :

240km-------------------60 min
xkm------------------------48min
X=240×48/60=192 km-in 48 de minute 1h=60 min; 240+192=432 km-distanta parcursa in total
240:60=4 km pe min
4×48=192 km pe 48 min