👤

daca un vapor merge cu 80 km/ora,intr-o jumatate de ora parcurce....km


Răspuns :

40 de km,daca merge 80 de km intr-o ora,intr-o jumatate de ora merge 40


80 km/  ora
80:2=40 km in jumatate de ora
               sau
1 ora=60 min
jumatate de ora =60:2=30 min
80 km...........................................60 min
 x km............................................30 min
x=30x80:60=2400:60=40
R: in jumatate de ora parcurge 40 km