Răspuns :
Fe + 2HCl -> FeCl2 + H2 ! (hidrogenul se degaja)
ms= 200g, c=36,5g => md = c*ms/100 = 73g
pui pe reactie 73g HCl jos si sus 2* 36.5 = 73g si pe Hidrogen pui 2g sus si x jos
si x = 73*2/73 = 2g hidrogen
ms= 200g, c=36,5g => md = c*ms/100 = 73g
pui pe reactie 73g HCl jos si sus 2* 36.5 = 73g si pe Hidrogen pui 2g sus si x jos
si x = 73*2/73 = 2g hidrogen
73g x
Fe+2HCl=FeCl2 +H2 MHCl=1+35,5=36,5
2.36,5 2
intr-o rect.ch. reactioneaza numai md
x=73.2:2.36,5=2 g H2 dintr-o solutie
1mol H2-----------2g H2 c=md.100:ms
md=c.ms:100=36,5.200:10=73gHCl
Fe+2HCl=FeCl2 +H2 MHCl=1+35,5=36,5
2.36,5 2
intr-o rect.ch. reactioneaza numai md
x=73.2:2.36,5=2 g H2 dintr-o solutie
1mol H2-----------2g H2 c=md.100:ms
md=c.ms:100=36,5.200:10=73gHCl
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!