👤

cât costă 1kg de biscuiți , dacă pentru 5 întregi și 5 pe 6kg sau plătit 52,5 lei

Răspuns :

5. 5/6=35/6

35/6 --------52.5 lei
 1  ---------- x
--------------------------------
x =52.5*1 /35/6
x =52.5*6/35 =315/35 =9 lei / kg