S-au cumparat 4 pachete de unt si 3 kg de faina si s-au platit 29 lei.In alta zi s-au cumparat 4 pachete de unt si 5 kg de faina,platindu-se 35 lei. Cat costa un pachet de unt si cat costa 1 kg de faina?cu metoda comparatiei Ofer coroana
4 pachete unt..........3 kg faina........29 lei (1) 4 pachete unt...........5 kg faina........35 lei (2) se scad cele 2 relatii (2)-(1) //... 2 kg faina.........6 lei 1 kg faina = 6:2 = 3 lei 1 pachet unt = [29-(3×3)]:4 = (29-9):4 = 20 :4 = 5 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!