2 kg mere..........5 kg pere........26 lei | ×3
6 kg mere..........7 kg pere.........46 lei
6 kg mere...........15 kg pere......78 lei
6 kg mere............7 kg pere.......46 lei
____________________________ ( - )
//..................8 kg pere......32 lei
1 kg pere = 32 :8 = 4 lei
1 kg mere = [ 26-(5×4)] : 2 =
= (26-20):2 = 6 : 2 = 3 lei
4 lei costa 1 kg de pere
3 lei costa 1 kg de mere