2.a) p=F/S , in acest cas F=G cub si s=10cm=0,1 m 2700=G/0,1 , de unde G=270N b)G=m*g, g =10 ( e o constanta) , m= 27 m=V*densitatea , de unde densitatea= m/V=27/1000=0,027
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!