👤

Ajutati.ma va rog frumos cu o problema la chimie...e urgent.
400g CuO
+solutie H2SO4
c=49 %
concentratia finala=?


Răspuns :

80            98        160        18
CuO +H2SO4=CuSO4+H2O
400        x              y           z
x=490 g
y=800g 
z=90 g
C=md/ms*100
ms=md*100/c=490*100/49 =1000g
mH2O=ms-md=1000-490=510 g
mH20=510g+90=600g
msf=800+600=1400g
Cf=md/msf*100=800/1400*100=57,14


Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari