ms1=200 g C1=10 nH2O=20 moli nCuCl23=0,2 mlo Cf=? md1=C*ms1/100=10*200/100=20 g mH2O1=ms-md=200g-20g =180 g MH2O=2*1+16=18 mH2O=n*M=20*18=360g MCuCl2=64+71=135 m=n*M=0,2*135=27 g mdf=20 g+27=47 g msf=180+360+47=587 C=mdf/msf*100=47/587*100=8%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!