2kg mere....5kg de pere ...26 lei
6kg mere ...7kg de pere ....46 lei
1kg mere ? 2 kg pere ?
2 x 3=6 kg mere
6 kg mere....15 kg pere ....78 lei
6kg ....7 kg...46 lei
15-7=8 kg (pere )
78-46=32
32:8=4 lei (1 kg pere ?
6 kg mere =
7 x 4=28 lei (7 kg )
46-28=18 lei (6 kg)
18:6=3 lei (1 kg)
2 x3+4 x5=6+20=26 lei
Sper ca te-am ajutat!
Coronita ?