👤

Un kilogram de bomboane costa 43,5 lei,iar un kilogram de banane-16,5 lei.Au fost procurate cite 2 kg de fiecare fel.Cit a costat toata cumparatura? Rezolvati problema prin doua metode.

Răspuns :

43,5x2+16,5x2=87+33=120 lei
cat au costat bomboanele?
43,5 x2=87
cat au costat bananele?
16,5x2=33
cat au costat toate cump?
87+33=120 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari