Va roooog,foarte mult, dau Coroană este pt maine rezolvati rapid in limbaj matematic.
De la inaltimea h=20m,este lasat sa cada liber un corp(frecarea cu aerul se neglijeaza)de masa m=4kg. Sa se calculeze a)viteza cu care corpul atinge solul(g=10N/kg) b)energia,cinetica a corpului la inaltimea h=15m(se apli c a legea conservarii energiei). Va rog rapiddd.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!