din faptul ca la aplicarea unei forte de 10 N se alungeste resortul cu 70 mm, aflam constanta elastica
k = F : Δl = 10 N : 70 mm = 142,857142 N/m
pentru o alungire de 28 de mm, F = k x 0,028 m= 142,857 N/m x 0,028m= 4 N
pentru o alungire de 49 mm, F = k x 0,049 m =142,857N/m x 0,049 = 7 N