Cl 77,45%, P 22,55% (100-77,45) Cl 77,45/35,5=2,18 P 22,55/31=0,72...rezultatele obtinute se impart la rezultatul cel mai mic si astfel se obtine r.a. Cl 2,18/0,72=3 P 0,72/0,72=1 P:Cl=1:3 PCl3 In mod similar se rezolva si pentru celalalt produs.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!