Răspuns :
Se rezolva cu metoda comparatiei
10 motociclete.........6 auto................218 l
5 moto ........6 auto.................193 l
scadem cele doua relatii
5 motociclete............//..........................25 l
o motocicleta = 25 :5 = 5 l
un autoturism = [ 218-(10×5) ] : 6 = (218-50) :6=
= 168 : 6 = 28 l
5 litri a consumat o motocicleta
28 litri a consumat un autoturism
10 motociclete.........6 auto................218 l
5 moto ........6 auto.................193 l
scadem cele doua relatii
5 motociclete............//..........................25 l
o motocicleta = 25 :5 = 5 l
un autoturism = [ 218-(10×5) ] : 6 = (218-50) :6=
= 168 : 6 = 28 l
5 litri a consumat o motocicleta
28 litri a consumat un autoturism
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!