Răspuns:
formula aldehidei R-CHO
are masa molara M= m,R + m,CHO= m,R+29
IN m,R+29g.aldehida.............16gO
100g...................................27,6g
1600=27,6mR+800,4
mR= 29g .
cum ,in capatul catenei trebuie sa fie CH3, cu m=15g, mai raman 14g, care corespund gruparii CH2
ALDEHIDA este CH3-CH2-CHO
Explicație: