👤

Densitatea unui gaz X in raport cu aerul este 2,456 determina:
A) Masa moleculara a gazului
B) Volumul ocupat de 3 moli de gaz la 27°C si 2 ATM


Răspuns :

d= M/M,aer,      M aer= 29g/mol
M= 29x2,456=>71g/mol

pV=nRT
2V= 3x0,082x(273+27)
.                                 ............................calculeaza V , rezulta in litri  !