👤

Calculați deplasarea unui mobil timp de 2 minute cu viteza de 72 km/h.

Răspuns :

d=v*t
v=72 km/h=20 m/s
t=2 min=120 s
d=v*t=20*120= 2400 m=2,4km
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari