👤

Sa se afle cantitatea de caldura degajata itr-un conductor prin care trece curent electric cu intensitatea de 0,5A si tensiunea de 12W daca a trecut curent electric timp de o ora

Răspuns :

se da :
I=0,5A
t=12w
t=1h-60min
Q=?

REZOLVARE
Q= U*I*t-0,5*12*60=360