👤

Calculati compozitia procentuala penteu FeSO4...ajutoooor

Răspuns :

Masa moleculara FeSO4=152g/mol

152g FeSO4......56g Fe......32g S......64g O

100g FeSO4......x g Fe....y g S.....z g O.....

x=(100·56)/152=36,84g Fe
y=(100·32)/152=21,05g S
z=(100·64)/152=42,10g O