Dragos si daria fac cumparaturi de acelasi fel.Dragos cumpara 2 kg de mere si 5 kg pere platind 26 lei.Daria cumpara 6kg de mere si 7 kg de pere,platind 46 lei.Cat costa un kg de mere si de pere,
Inmultind cu 3 cumparaturile lui Dragon is scazand pe cele ale Dariei avem: (6m+15p)-(6m+7p)=78-46, 8p=32, 1kg pere=4lei si 1kg mere=(26-5×4)÷2=6÷2=32 si 1kg mere=3 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!