-calculez masa de alcool dizolvat in solutie
c=mdx100/ms
30/100= md/1000-------> md=300g alcool
deduc Vpropena ,teoretic
1mol 1mol
CH2=CH-CH3+ HOH----> CH3-CHOH-CH3
22,4l...........................................60g
V......................................................300g
V,teor= 112 l propena
V practic va fi mai mare, din cauza pierderilor
80/100= 112/V-----------------------> CALCULEAZA V !!!!