👤

Se barboteaza 224 cm3 acetilenă de puritate 80% intr-o soluție de apa de  brom
 de concentrație 3%. Masa de apa de brom care poate fi decolorata este?


Răspuns :

HC≡CH + 2Br2 ⇒  C2H2Br4 
nC2H2 pur = 0,8·0,224/22,4 = 0,008 moli    nBr2 = 2·0,008 = 0,016 moli
apa de brom :  md = 0,016·160 = 2,56·g    c = 3% ⇒ms = 256/3 = 85,33 g