densitatea = masa / volum
50 kg de apa au un volum V = masa / densitate = 50 kg / 1000kg/ m³ =0,05 m³
0, 05 m³ de benzina au masa m = densitate x volum = 800 kg/m³ x 0,05 = 40 kg
(rezultatul cu 62,5 kg apartine altei probleme sau este greseala de tipar...nu exista alt rezultat la aceasta problema...benzina are densitate mai mica decat a apei, deci acelasi volum din ambele substante va cantari mai putin in cazul benzinei...)