Răspuns :
Răspuns
Explicație pas cu pas:
3,2 kg zahar = 9,28 lei
10,7 kg zahar = x
x = (10,7 x 9,28):3,2 = 99,296:3,2 = 31,03 lei
Răspuns
Explicație pas cu pas:
Cantitatea si pretul sunt marimi direct proportionale, deci avem:
10,7/3,2 =x/9,28
x = 10,7 * 9,28 : 3,2 = 99,296 : 3,2 = 31,03 lei.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!