👤

Se ard 1,6 kg de sulf iar produsul obtinut se trateaza cu apa. Determina masa de apa necesara pentru a obtine in final o solutie de concentratie 20%.

Răspuns :

2S + 3O2----> 2SO3
SO3+H2O---> H2SO4     ORI 2

2kmoli S.......2kmol H2SO4

32KgS............98kg H2SO4
1,6kg.................m= 4,9kg= mdizolvat in solutie

c= mdx100/ms
20/100= 4,9/ms----> ms=24,5kg

ms= md+m,apa----> m,apa= 24,5kg- 4,9kg=......................

1600g            x
     S + O2 = SO2
32g/mol      64g/mol

Aflam x
x=1600*64/32=3200g - masa SO2

3200g                  y
 SO2 + H2O = H2SO3
64g/mol           82g/mol

Aflam y
y=3200*82/64=4100g - masa H2SO4 pur

20%=4100g/(3200g+x)*100%
3200g+x=4100*100/20
3200g+x=20500
x=17300g
x - masa H2O
Raspuns:m(H2O)=17300g
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari