👤

Calculati volumul de solutie de h2so4 de concentratie 98% si densitatea = 1,84 g/cm3 necesar pentru a prepara 500 mL solutie de H2so4 0,2 M

Răspuns :

conc molara = nr moli H2SO4 / vol solutie
0.2 = x / 0.5
x=0.1 moli
masa H2SO4 = 98× 0.1 = 9.8 g
conc = masa H2SO4/ masa sol
98/100 = 9.8/ y
y = 10 g
masa = vol x densitate
10 = z x 1.84
z= 5.43 cm3
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari