👤

Doi motociclisti ,pornesc simultan in acelasi sens ,pe aceasi sosea ,cu vitezele v1=40 km/h si v2=60 km/h. Distanta dintre punctele de pleacare este d=50 km.Afla momentul si locul intalnirii.

Răspuns :

v= v1+v2=40+60=100 km/h. V=d/t=>t=d/v=50 pe 100=5 pe 10=1 pe 2 h=30 min (timpul până la întâlnire). d1=v1•t= 40•1 pe 2 =20 km (distanța parcursă de primul motociclist până la întâlnire ). d2=V2•t=60•1 pe 2=30 km (distanța parcursă de al doilea motociclist până la întâlnire)
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari