Răspuns :
1) Cu nu reactioneaza cu HCl
asadar:
Zn + 2HCl => ZnCl2 + H2
V H2= 4.8 L => n H2 = 4.8 L : 22.4 L/mol = 0.21 mol H2
1 mol Zn ... 1 mol H2
x mol Zn ....0.21 mol H2
x=0.21 mol Zn
m Zn=0.21 mol * 65.38 g/mol = 13.72 g Zn
2)
Cu + H2SO4 => CuSO4 + H2
Zn + H2SO4 => ZnSO4 + H2
V H2 ( reactia cu Cu) = 6.72 l - 4.8 l =1.92 l H2
n H2 = 1.92 l :22.4 l/mol = 0.086 mol
1 mol Cu ..... 1 mol H2
x mol Cu .....0.086 mol H2
x= 0.086 mol Cu
m Cu= 0.086 mol * 63.55 g/mol=5.45 g Cu
m Zn = 0.21 mol * 65.38 g/mol= 13.73 g Zn
m aliaj= 5.45 + 13.73 = 19.18 g aliaj
% Cu = 5.45/19.18 x 100 = 28.41 % Cu
% Zn = 13.73/19.18 x 100 = 71.59 % Zn
asadar:
Zn + 2HCl => ZnCl2 + H2
V H2= 4.8 L => n H2 = 4.8 L : 22.4 L/mol = 0.21 mol H2
1 mol Zn ... 1 mol H2
x mol Zn ....0.21 mol H2
x=0.21 mol Zn
m Zn=0.21 mol * 65.38 g/mol = 13.72 g Zn
2)
Cu + H2SO4 => CuSO4 + H2
Zn + H2SO4 => ZnSO4 + H2
V H2 ( reactia cu Cu) = 6.72 l - 4.8 l =1.92 l H2
n H2 = 1.92 l :22.4 l/mol = 0.086 mol
1 mol Cu ..... 1 mol H2
x mol Cu .....0.086 mol H2
x= 0.086 mol Cu
m Cu= 0.086 mol * 63.55 g/mol=5.45 g Cu
m Zn = 0.21 mol * 65.38 g/mol= 13.73 g Zn
m aliaj= 5.45 + 13.73 = 19.18 g aliaj
% Cu = 5.45/19.18 x 100 = 28.41 % Cu
% Zn = 13.73/19.18 x 100 = 71.59 % Zn
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!