👤

dragos si daria fac cumparaturi de acelasi fel. dragos cumpara 2 kg de mere si 5 kg de pere, platind 26 de lei. daria cumpara 6 kg de mere si 7 kg de pere, platind 46 de lei. cat costa un kg de mere, dar un kg de pere.

Răspuns :

x-1kg de mere
y-1 kg de pere

Dragos:      2x+5y=26 lei
Daria:         6x+7y=46 lei

x=(26-5y)/2
78-15y+7y=46=> 8y=32 => y=4

x=(26-5*4)/2
x=3

=> 1 kg de mere costa 3 lei
      1 kg de pere costa 4 lei