Răspuns :
amestec: N2 n moli m1 = 28n
CO2 : 7n moli m2 = 328n
---------------------------------------------------
n amestec = 8n m amestec = 356n M = m/n = 44,5 g/mol
⇒ Malchena ≤ 44,5
CxH2x 14x ≤ 44,5 x ≤ 3 ⇒ alchena poate fi etena sau propena
1. A
2 . M = 42g/mol n = 2,1/42 = 0,05 moli = nBr2
md = 0,05·160 = 8g ms = 8·100/4 = 200g (A)
3.CH3-CH=CH2 +5 [O] ⇒ CH3COOH + CO2 + H2O
2KMnO4 + 3H2SO4 ⇒ K2SO4 + 2MnSO4 + 3H2O + 5[O]
nKMnO4 = 2n alchena = 2·1,12/22,4 = 0,1 moli
EgKMnO4 = M/5 e = 0,1/5 = 0,02 vali Vs = 0,02/0,2 = 0,1 l ≠ 2,5 l
4. n = 840/42 = 20 moli T = 253K P = 0,5 atm
PV = nRT V = 20·0,082·253/0,5 = 829,84 dm³ (A)
CO2 : 7n moli m2 = 328n
---------------------------------------------------
n amestec = 8n m amestec = 356n M = m/n = 44,5 g/mol
⇒ Malchena ≤ 44,5
CxH2x 14x ≤ 44,5 x ≤ 3 ⇒ alchena poate fi etena sau propena
1. A
2 . M = 42g/mol n = 2,1/42 = 0,05 moli = nBr2
md = 0,05·160 = 8g ms = 8·100/4 = 200g (A)
3.CH3-CH=CH2 +5 [O] ⇒ CH3COOH + CO2 + H2O
2KMnO4 + 3H2SO4 ⇒ K2SO4 + 2MnSO4 + 3H2O + 5[O]
nKMnO4 = 2n alchena = 2·1,12/22,4 = 0,1 moli
EgKMnO4 = M/5 e = 0,1/5 = 0,02 vali Vs = 0,02/0,2 = 0,1 l ≠ 2,5 l
4. n = 840/42 = 20 moli T = 253K P = 0,5 atm
PV = nRT V = 20·0,082·253/0,5 = 829,84 dm³ (A)
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!