Răspuns :
cilindrul respectiv este un vas.
capacitatea sa este aria bazei x inaltimea =
= π r² x inaltimea = π(0,2m)² x 1m = 0.12566 m³
in acest vas cilindric va intra un volum V = 0,12566 m³ de glicerina
acest volum de glicerina are o masa m pe care o putem afla din formula densitatii (1,26 g/cm³ = 1260 kg/m³)
densitatea = masa / volum
masa = densitatea x volumul = 1260 kg/ m³ x 0.12566 = 158,3316 kg
capacitatea sa este aria bazei x inaltimea =
= π r² x inaltimea = π(0,2m)² x 1m = 0.12566 m³
in acest vas cilindric va intra un volum V = 0,12566 m³ de glicerina
acest volum de glicerina are o masa m pe care o putem afla din formula densitatii (1,26 g/cm³ = 1260 kg/m³)
densitatea = masa / volum
masa = densitatea x volumul = 1260 kg/ m³ x 0.12566 = 158,3316 kg
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!