M(CuSO4*5H2O)=64+32+64+10+80=250 g/mol M(CuSO4)=64+32+64=160 g/mol 250 g crist. - 160 g sare 25 g crist. - x g sare x = 25*160/250 = 16 g ω = 16*100%/(175+25) = 8 %
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!